Европейският цифров иновационен хъб (ЕЦИХ) Тракия стартира нова инициатива в рамките на своя проект Cyber4AllSTAR по програма „Дигитална Европа“. Платформата StopRansom на адрес https://stopransom.edihtrakia.org е насочена към повишаването на осведомеността на представителите на бизнеса и публичния сектор за защита от рансъмуер атаки и предоставя важни ресурси с цел предотвратяване на настъпването им и минимизиране на последиците.
Рансъмуер атаките представляват зловредни софтуерни атаки, при които киберпрестъпници блокират достъпа до данни или системи на жертвата чрез криптиране. След това изискват откуп (ransom) за възстановяване на достъпа. Атаките обикновено се разпространяват чрез социален инженеринг посредством заразени имейли със злонамерени линкове или уязвимости в софтуер. В мнозинството от случаите дори плащането на откупа не гарантира връщането на данните, което прави рансъмуер атаките изключително разрушителни за бизнеса и отделните потребители. С над 30% от общия дял на анализираните киберинциденти сред компаниите в Европа за периода 2022 – 2023 г., по данни на „StationX“, рансъмуер атаките представляват безспорен приоритет за адресиране на местно и международно ниво.
На платформата StopRansom потребителите могат да намерят подробни насоки за защита от рансъмуер, включително съвети за превенция, инструкции за действие при атака, както и как да докладват подобни инциденти. Платформата предоставя също така обучителни материали и инструменти за оценка на уязвимостите от трети страни като Eвропейския център за киберпрестъпления към Европол и Агенцията за кибер защита на САЩ (CISA), предназначени да подобрят сигурността на различни организации. Налични са и актуални доклади с препоръки по темата от страна на Европейската агенция по киберсигурност (ENISA), както и връзка към известията за новооткрити уязвимости по линия на междуправителствената „Инициатива за противодействие на ransomware“ (CRI), в която членува и България.
ЕЦИХ Тракия с координатор Съюз за стопанска инициатива е основан през 2021 г. в Пловдив и съчетава усилията на представители на академичните среди (БАН), браншовите асоциации (Българската асоциация по киберсигурност), бизнес съюзи (ССИ) и публични организации (Община Пловдив) за осигуряване на достъп до експертни знания и услуги в областта на киберсигурността на регионално, национално и европейско ниво. Проектът Cyber4AllSTAR, съ-финансиран от националния бюджет по линия на оперативната „Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ 2021-2027), има за цел да подобри киберсигурността в България и Европа чрез предоставяне на кибер – експертиза, консултации за достъп до финансиране и развитие на мрежова екосистема за технологични компании – доставчици и ползватели на цифрови услуги. Проектът се осъществява в рамките на Европейската мрежа на цифрови иновационни хъбове (EDIH Network) на Европейската комисия, в рамките на която ЕЦИХ Тракия играе ключова роля.
Освен съдействие за противодействие при ransomware атаки, на сайта на ЕЦИХ Тракия може да бъде намерена информация за всички близо 30 безвъзмездни услуги на хъба, като тестване на сигурността (penetration tests), оценки на риска и уязвимостите, обучение по киберсигурност и други иновативни предложения за подобряване на дигиталната устойчивост на бизнеса и институциите. Всички те се предоставят без заплащане, под формата на държавна помощ, и могат да бъдат заявени изцяло онлайн.