Европейският цифров иновационен хъб „Тракия“ (ЕЦИХ Тракия), който се координира от Съюза за стопанска инициатива, и обединява в структурата си Института по информационни и комуникационни технологии към БАН, Община Пловдив, Българската асоциация по киберсигурност и други партньор от обществения сектор, работещи по проблемите на киберсигурността и цифровизацията, ще бъде домакин през м. септември на два големи проекта по програма „Еразъм+“ в своя обучителен център в гр. Пловдив на ул. Драва № 2.
Съвместно с членовете на иновационната екосистема на ЕЦИХ Тракия от Сдружение „Институт за изследвания и реформи“, Цифровият хъб ще бъде домакин на работни срещи в изпълнение на младежки обмен по проект „Навици за по-добро бъдеще“, финансиран от програма „Еразъм+“ на ЕС, в периода 20-28 септември. Организаторите целят да повишат знанията за адресирането на климатичните промени и да подобрят уменията на младежки лидери във възрастовата граница между 16 и 30 г. от България, Грузия, Италия, Гърция и Турция за това как могат да допринесат чрез промяна на навиците на младежта за намаляване на негативното въздействие върху околната среда и как с ежедневните си избори повлияват бъдещето, в което ще живеем.
„Зелената трансформация“ е хоризонтален компонент в дейността на ЕЦИХ Тракия по проект Cyber4AllSTAR, финансиран по програма „Дигитална Европа“ на Европейската комисия и ПНИИДИТ 2021-2027 на Министерството на иновациите и растежа. Като част от своята иновационния екосистема, Цифровият хъб се стреми да промотира технологични решения с минимален въглероден отпечатък – подобни решения ще бъдат представени на вниманието на еко-активистите, участници в младежкия обмен.
По инициатива на друг измежду членовете на иновационната екосистема на ЕЦИХ Тракия – сдружение „Асоциация на младите учени“, в изпълнение на проект „Инкубатор за млади таланти“, финансиран от програма „Еразъм+“ на ЕС, на 29 септември (неделя) 2024г. от 12:00ч. до 18:00ч. в Цифровия хъб на ул. Драва № 2, ет. 1, ще се съберат на едно място ръководители от бизнеса, образованието и администрацията, научните организации и НПО сектора, които да се срещнат с младите таланти от областта и региона, носители на идейни проекти от различни сфери на науката и технологиите.
Основната цел на проекта „Инкубатор за млади таланти“ е да подпомогне младите таланти между 16 и 30 г., които са част от местната общност и участници в проекта, да предложат свои иновативни решения на реални проблеми и предизвикателства, посочени от общините, като получат финансиране за разработване на своите прототипи и идеи, които могат да допринесат за успешното справяне с тези предизвикателства на локално ниво. За тази цел екипът на проекта вече е изпратил запитване до всички общини на територията на област Пловдив с молба да посочат до 5 основни проблема и предизвикателства, с които трябва да се справят в следващите 3-5 години. Следващата стъпка е избраните младежи да предложат иновативни идеи за справяне с тези предизвикателства, като съчетаят наука и бизнес. Цифровият иновационен хъб „Тракия“ се ангажира да окаже цялостна менторска и логистична подкрепа на онези разработки, които адресират предизвикателствата преди общините от Южен Централен Регион в сферата на киберсигурността – защитата на критичната инфраструктура, цифровизацията на услугите за бизнеса и гражданите, достъпът до дигитално образование, здравеопазване, социални услуги и други цифрови иновации.
Младите таланти ще имат възможността да използват своите научни знания и предприемачески умения за разработването на устойчиви решения, които могат да допринесат за реално подобряване на местната и регионалната среда.
Какви умения ще придобият участниците в „Инкубатора за млади таланти“?
- Генериране и развитие на иновативни идеи и решения;
- Практическо представяне пред инвеститори и местна администрация, с цел привличане на финансиране;
- Развитие на предприемачески умения, технически и комуникационни умения;
- Придобиване на умения за активно гражданско участие в социалния, политическия живот и демократичните процеси на страната и др.;
- Стратегическо планиране и мислене;
- Умения за водене на диалог с лицата, вземащи решения;
- Сътрудничество и работа в екип;
- Работа с AI.
Всички участници в дейностите по двата проекта ще получат Европейски сертификат Youthpass. Този сертификат е инструментът за разпознаване, разработен за проекти, реализирани в европейските програми за младежта. Чрез него участието в подобни инициативи може да бъде признато като образователен опит и период на неформално и самостоятелно учене.
При интерес за участие в дейностите по проект „Навици за по-добро бъдеще“:
- е-mail: [email protected]
- тел.: 0887 989 104
При интерес за участие в дейностите по проект „Инкубатор за млади таланти“:
- регистрация онлайн: https://forms.gle/SjfTZyMgC1ML6Kn99
- е-mail: [email protected]
- тел.: 0897 600 815