Законодателна инициатива на ЕЦИХ Тракия и БАК приветствана на международен форум

На 29 октомври 2024 г. д-р Христиан Даскалов, председател на Европейския дигитален иновационен хъб „Тракия“ (EDIH Trakia), взe участие в ексклузивна кръгла маса по време на Конференцията за киберсигурност в Букурещ (BCC2024). Хъб Тракия имаше честта да представлява България, както и мрежата от над 150 цифрови иновационни хъба от цяла Европа, на сцената на форума.

Кръглата маса, която се проведе при закрити врата под правилата на Чатъм Хаус, беше посветена на внедряването на политики за координирано разкриване на уязвимости (CVD). На фокус в обсъжданията бяха правните и техническите аспекти на CVD, като д-р Даскалов представи българската инициатива за законово регламентиране на „етичното хакерство“ с цел подобряване на киберсигурността и защита на правата на гражданите.

EDIH Trakia и и Българската асоциация по киберсигурност (БАК) предлагат България да приеме координирано разкриване на уязвимости по примера на Белгия, където подобен модел вече успешно функционира. Основната цел на този регламент е да създаде правна защита за изследователи на уязвимости, които спазват етични и установени протоколи, като същевременно осигурява механизми за сигурно и своевременно отстраняване на слабостите в корпоративни и обществени системи.

Основни акценти от дискусиите на кръглата маса включваха:

  • Роли и отговорности в процеса на координирано разкриване на уязвимости и необходимостта от ясно дефинирани канали за комуникация и реагиране.
  • Предизвикателства и практически аспекти за индустриалните организации при внедряване на CVD, особено при използването на отворен код и програми за награди за уязвимости.
  • Технически решения за автоматизация при приоритизиране на уязвимости и по-ефективно управление на процесите за откриване и коригиране на слабости.

Участието на Българската асоциация по киберсигурност и EDIH Trakia в подобна дискусия е значителна стъпка към засилване на сътрудничеството между държавния и частния сектор в защита на киберпространството. Макар да не мога да разкрия подробности от проведените дискусии, следва да споделя, че изследването, което стои зад нашата законодателна инициатива, както и заключенията от него, до които сме достигнали, бяха приветствани от представители на международни институции, правителствени агенции, корпоративни лидери от сектор киберсигурност“ коментира д-р Даскалов. „Регламентът за етично хакерство ще позволи на специалистите по киберсигурност да работят ефективно и без страх от правни последици, като същевременно ще подобри защитата на нашите информационни системи.

По време на BCC2024, посетена от експерти от над 30 страни по света, д-р Даскалов също така модерира панелна дискусия, посветена на темата „Изграждане на работната сила на бъдещето“ – ключова дискусия за преодоляване на недостига на квалифицирани специалисти в областта на киберсигурността. В нея участваха лидери от сектора, които споделиха решения и подходи за справяне с предизвикателствата, свързани с привличането и задържането на талант в цифровата сигурност.

Темата на панела и кръглата маса са ключови приоритети за EDIH Trakia в подкрепа на устойчивостта и иновациите в европейската киберсигурност на които е посветен проектът „Cyber4AllSTAR“, изпълняван от ЕЦИХ Тракия и финансиран от програма „Дигитална Европа“ на Европейската комисия и националната програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ 2021-2027).


В края на м. октомври представителите на ЕЦИХ Тракия взеха участие и в още един форум, посветен на политиките по цифровизация и защита в цифровото пространство. На 31 октомври 2024 г. г-жа Румяна Атанасоваа, ръководител на направление „Партньорства“ представи Дигитален иновационен хъб „Тракия“ в семинара по проект „Национално оценяване на развитието на интернет в България“, организиран от ЮНЕСКО и подкрепен от Съвета на Европа. Събитието се проведе в хотел „Централ“ в София и събра експерти и лидери в областта на цифровите технологии и политики от България и Европа.

Семинарът разгледа теми, свързани с интернет универсалността, бъдещето на цифровата свързаност, изкуствения интелект и цифровите права. Участието на Дигитален Иновационен Хъб Тракия е част от ангажимента на организацията да подкрепя и стимулира развитието на интернет инфраструктура и иновации в България. Иновативният подход на хъба беше представен в рамките на дискусии, насочени към сътрудничество между гражданския сектор, администрацията и бизнеса за по-добро управление на интернет и осигуряване на достъп за всички.

В събитието се включиха Седрик Ваххолц, ръководител на отдел „Цифрови политики и цифрова трансформация“ на ЮНЕСКО и г-жа Татевик Григориан, програмен специалист в секцията за цифрови политики и цифрова трансформация – ЮНЕСКО.

Scroll to Top