Провеждане на информационно-консултантски събития по проект Cyber4AllSTAR под надслов: Европейски цифрови иновационни дни в местното самоуправление
10-12 декември 2024 г., Landmark Creek, Пловдив
Между 10 и 12 декември 2024 г. в хотел Landmark Creek, Пловдив, се състоя форумът „Европейски цифрови иновационни дни в местното самоуправление“. Събитието събра на едно място представители на български общини, държавни институции, експерти по киберсигурност и технологични компании, за да обсъдят ключови теми, свързани с дигиталната трансформация, киберсигурността, новите регулации и възможностите за внедряване на иновации в местното управление.
Форумът започна с модул „Ден на инвеститора“, открит с встъпителни думи от Радослав Ризов, Главен директор в дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерството на иновациите и растежа, Павел Иванов от Института по публична администрация (ИПА), Десислава Терзиева от Съюз за стопанска инициатива – Пловдив, и Христиан Даскалов, председател на УС на ЕЦИХ „Тракия“. Те подчертаха значението на цифровизацията като основен инструмент за подобряване на конкурентоспособността и сигурността на данните в местната власт и бизнеса.
В панела „Подкрепа за защита на данни и инфраструктура“ Радослав Ризов и Павел Иванов представиха нови възможности за подпомагане на местните власти и бизнеса чрез дигитализация. Заместник-кметът на Столична община по дигитализация Иван Гойчев, който участва онлайн, сподели добри практики и опит в дигиталната трансформация на столицата.
Програмата на първия ден завърши с уебинар на тема „Нови регулации в дигиталната трансформация“, модериран от Ясен Танев. Представители на общини като Пловдив, Троян, Петрич и Банско обсъдиха предизвикателствата и възможностите, които новите регулации предоставят на местната власт, предоставяйки ценна информация за внедряването на иновативни решения.
На 11 декември програмата продължи с модула „Иновации и цифровизация“. Денят започна с представяне на иновации за публичния сектор от ИПА. Павел Иванов представи новите обучения на института, а Таня Иванова-Чикова презентира чатбота чИПА. Десислава Хаджирускова от Община Банско също демонстрира техния общински чатбот.
Дискусия за развитие на уменията за дигитална трансформация и киберзащита беше водена от Ясен Танев с участието на лектори като Станислав Атанасов от Пловдивския университет и Ивайло Благоев от Contipso Learning. Панелът завърши с практически съвети и стратегии за защита на критичната инфраструктура, представени от експерти като Александра Славова от Fortinet и Теменужка Спасова.
Следобедната сесия на 11 декември беше посветена на „Финансово устойчиво местно управление“, модерирана от Христиан Даскалов. Панелът включи онлайн представяне от Габриела Русева от Eurocities и Дочка Василева от Фонда на фондовете. Те обсъдиха възможности за финансиране на иновации чрез европейски програми.
На последния ден от форума – 12 декември, участниците се включиха в „Работилница за инвестиционно и грантово финансиране“. В тази част на събитието се включиха експерти като Красимир Лойков от Европа Директно и Светослав Матеев от Регионален иновационен център „Амбициозно Габрово“, които дискутираха възможностите за внедряване на нови технологии в местното управление.
Форумът завърши с „Демо ден“, където млади предприемачи и технологични компании представиха иновативни решения. Особено внимание беше обърнато на проектите на финалистите от конкурса „Бизнес ангел на Пловдивския университет“.
„Европейски цифрови иновационни дни в местното самоуправление“ предложи платформа за обмен на добри практики и иновации, насочени към повишаване на ефективността на местното управление и киберсигурността. Участниците имаха възможност да научат повече за новите регулации, технологии и финансиране, както и да създадат нови контакти и партньорства.
Събитието е по проект № 101083793 – CYBER4All STAR – DIGITAL-2021-EDIH-01 на Европейската комисия и проект № BG16RFPR002-1.001-0003 по програма „Изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Изразените възгледи и мнения са само на автора(ите) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган са отговорни за тях.